Gospodarka finansowa sołectwa
Gospodarka finansowa sołectwa
§ 43. 1. Sołectwo uprawnione jest do prowadzenia gospodarki finansowej w ramach budżetu Gminy.
2.Gospodarkę finansową sołectwa prowadzi Sołtys, zgodnie z uchwałami Zebrania Wiejskiego.
3. Uchwała budżetowa Gminy określa limity wydatków na zadania określone w rozdziale II Statutu, z zastrzeżeniem ust.6 oraz wydatki na funkcjonowanie organów Sołectwa według zasad ustalonych w odrębnych uchwałach.
4. Uchwała budżetowa Gminy może określać środki finansowe stanowiące fundusz sołecki.
5. Warunki przyznania w danym roku budżetowym środków z funduszu sołeckiego określa odrębna ustawa.
6. Limity wydatków na realizację zadań o których mowa w § 5, 6, 7, 8, 9, 10, 10a, 10b, 10c dla Sołectwa ustala się według następującego wzoru: O = X+ Y + Z, gdzie:
O – oznacza limit wydatków dla Sołectwa
X- oznacza limit wydatków na realizację zadań określonych w §7 - liczony jako A : B x C, gdzie A – oznacza wielkość wydatków Gminy na dane zadania w 2010 r. i odpowiednio w następnym kolejnym roku bazowym; B – długość dróg Gminy; C – długość dróg w Sołectwie,
Y –oznacza limit wydatków na realizację zadań określonych w §10 i § 10a, będący sumą Y1 i Y2, gdzie Y1 liczony jest jako D : E x F, gdzie D – oznacza wielkość wydatków Gminy na dane zadanie (§10) w 2010 r. i odpowiednio w następnym kolejnym roku bazowym; E – powierzchnię terenów zielonych w Gminie; F – powierzchnię terenów zielonych w Sołectwie; a Y2 liczony jest jako G : H x I, gdzie G - oznacza wielkość wydatków Gminy na dane zadanie (§10 a) w 2010 r. i odpowiednio w następnym kolejnym roku bazowym; H – powierzchnię użytkową wszystkich obiektów użyteczności publicznej Gminy; I - powierzchnię użytkową obiektów użyteczności publicznej będących w korzystaniu Sołectwa,
Z – oznacza limit wydatków na realizację pozostałych zadań określonych w §5 i 6, § 8 i 9 oraz §10b i §10c, liczony jako J : K x L, gdzie J - oznacza wielkość wydatków Gminy na dane zadania w 2010 r. i odpowiednio w następnym kolejnym roku bazowym; K – oznacza liczbę mieszkańców Gminy według stanu wskazanego w rejestrach ewidencji ludności w dniu 31 grudnia roku poprzedzającego rok, dla którego wykonuje się wyliczenie; L – oznacza liczbę mieszkańców Sołectwa według stanu wskazanego w rejestrach ewidencji ludności w dniu 31 grudnia roku poprzedzającego rok, dla którego wykonuje się wyliczenia.
§ 44. 1. Sołectwo uczestniczy w planowaniu budżetu Gminy na zasadach określonych w uchwale w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej, w zakresie planowania dochodów i wydatków Urzędu Miejskiego.
2.Sołectwo rozporządza następującymi środkami finansowymi:
1) środkami finansowymi na realizację zadań o których mowa w Rozdziale II, do limitów określonych w budżecie Gminy,
2) dochodami Gminy uzyskanymi z posiadanego lub powierzonego Sołectwu mienia komunalnego,
3) środkami uzyskanymi z organizowanych z własnej inicjatywy przedsięwzięć,
4) środkami z dobrowolnych wpłat i świadczeń osób fizycznych i prawnych na cele realizowane przez Sołectwo,
5) inne dochody przewidziane przepisami prawa.
3. Środki finansowe są wydatkowane przez Sołectwo:
1) w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad:
a) uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów,
b) optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów;
2) w sposób umożliwiający terminową realizację zadań;
3) w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań.
4. Niezależnie od obowiązków wynikających z ust.1, w zakresie środków o których mowa w ust.2 Sołectwo sporządza roczny plan rzeczowo-finansowy.
5. Sołtys przygotowuje projekt uchwały Zebrania Wiejskiego w sprawie rocznego planu rzeczowo-finansowego w terminie 14 dni od daty przekazania przez Burmistrza informacji
o wysokości przyznanych Sołectwu limitów o których mowa w § 43 ust.3
6. Zebranie Wiejskie uchwala roczny plan rzeczowo-finansowy sołectwa w terminie 21 dni od daty złożenia jego projektu przez Sołtysa.
7. Roczny plan rzeczowo-finansowy Sołectwa Sołtys ogłasza w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie Sołectwa i niezwłocznie przekazuje do Urzędu Miejskiego.
8. Sołtys w terminie do 30 kwietnia danego roku składa sprawozdanie Zebraniu Wiejskiemu z wykonania rocznego planu rzeczowo-finansowego za rok poprzedni.
9. Zebranie Wiejskie w formie uchwały przyjmuje lub odrzuca sprawozdanie o którym mowa w ust.8 w terminie 30 dni od daty jego złożenia.
10. Uchwałę Zebrania Wiejskiego o której mowa w ust. 9 Sołtys w terminie 7 dni przekazuje do Burmistrza.
§ 45. 1. Obsługę finansową i księgową sołectwa zapewnia Urząd Miejski, z zastrzeżeniem ust.2.
2.Według stanu na koniec każdego roku przeprowadzana jest inwentaryzacja majątku ujętego w bilansowej ewidencji ilościowo-wartościowej oraz ewidencji ilościowej prowadzonej przez Sołectwo.
3. Przychody i rozchody Sołectwa prowadzone są na subkontach do podstawowego rachunku bankowego Urzędu Miejskiego.
4. Sołtys odpowiada za gromadzenie dowodów księgowych, ich opisywanie zgodnie z zasadami ustawy o rachunkowości i niezwłoczne przekazywanie do Urzędu Miejskiego
5. Za prawidłowe wykonanie rocznego planu rzeczowo – finansowego, w szczególności zgodnie z ustawą o finansach publicznych i ustawą Prawo zamówień publicznych odpowiada Sołtys.”
Liczba odwiedzin : | 648 |
Podmiot udostępniający informację : | Urząd Miejski w Miliczu |
Osoba wprowadzająca informację : | Paweł Majer |
Osoba odpowiedzialna za informację : | Cezary Kociński |
Czas wytworzenia: | 2011-08-19 14:59:35 |
Czas publikacji: | 2011-08-19 14:59:35 |
Data przeniesienia do archiwum: | Brak |